Na cestách za Frais Monde

Vydali jsme se do slunné Itálie, abychom zjistili něco víc o tradiční značce přírodní kosmetiky Frais Monde! Průvodcem nám nebyl nikdo povolanější, než právě její usměvavý majitel Oreste Gualtieri!

Jen hodinka letu a rázem se člověk ocitne v pulzujícím Miláně, jehož ulice jsou rozpálené a provoněné slastnou vůní léta. Naše první delší cesta vedla na hranice se Švýcarskem, které začíná doslova co by kamenem dohodil hned za Lago di Lugano. V útulném městečku Lavena ponte Tresa si tři milé dámy Teresa, Anna a Monica založily voňavou prodejničku Floraluna. Podobným krámkům se v Itálii říká „erbosteria“, což znamená „obchod s bylinkami“. Uvnitř krámku jsme našli nejen výživové doplňky, aroma svíčky, interiérové parfémy a čaje, ale také pečující i dekorativní kosmetiku, která čerpá právě z přírody. Bylinné extrakty, přírodní oleje a jemné složení jsou zásadní pro umístění značky v této prodejně. Nenajdete zde žádnou konvenční kosmetiku, ale pouze vybrané a vyzkoušené výrobky. Dali jsme se s dámami do řeči a ty nám prozradily, že mají nejraději hydratační řadu Hydro Bio Reserve s kyselinou hyaluronovou, make-up Thermal Mineralize, který krásně vyhladí pleť a mezi vůněmi pak svěží Sea Breeze a Seaspray, Orange & Berries. Nečekali jsme od jižanských krásek nic jiného! Bestsellerem v jejich krámě je Acqua di Repole, termální sirná voda, kterou najdeme i v pečující kosmetice Frais Monde.

Páteční večer jsme zakončili v centru Milána v erbosterii La Bottega della Natura, kde na nás ochotně počkala usměvavá slečna Agata di Martino. My jsme totiž uvízli v dopravě, která je v Itálii poněkud živelnější než v našem českém „království“. S Agátou se krásně povídá a tak jsme probrali všechno možné – její krámek je sice maličký, ale naplněný až po strop. Lidé za ní chodí nejen pro radu, ale také si jen popovídat, jak jde život. Italové totiž nespěchají jako my, užívají si každý moment naplno a jsou rádi, když mohou své zážitky sdílet. Agáta moc chválila hydratační řadu Hydro Bio Reserve a osobně má prý nejraději ze všech vůní Sultan Flowers – no, není divu. Tahle něžná orientální kráska si omotá kolem prstu téměř každou ženu.

Večer jsme si dali zaslouženou vynikající pizzu v legendárním podniku pizza Marruzella, která by si zasloužila nejednu hvězdičku snad i od Michelina. Večer by nebyl úplný, kdybychom si nedali ještě pořádnou porci vynikající zmrzliny v Gelateria Porta Romana.

Sobotní výlet do Genovy, Caravaggia a na skok do Milána

V sobotu jsme brzy ráno vyrazili vstříc městečku Genova – to známe spíše jako Janov. Atmosférický přístav je plný horkého vzduchu, neuvěřitelných staveb, obrovských lodí a historických budov. Uvnitř města je mnoho lidí, zvířat a vůní – nechybí ani všudypřítomné „Pesto Genovese“, které je zde ve své domovině. Krátce jsme se zastavili u stánku s jihoitalskými výrobky a ochutnali svěží bergamotovou limonádu z Kalábrie. Uličkami jsme proběhli a dostali se do bylinkového království San Giorgio. Uvnitř vládnou dvě velmi charismatické dámy – maminka s dcerou Alessandra a Loredana. Pochopili jsme, že nejsme v ledajaké erbosterii, ale v „antica erbosteria“, totiž v tradičním bylinkářství, které sídlí v 500 let starém domě. Milá a velmi chytrá dáma Loredana nás provedla okouzlujícím skladem, kde jsme si připadali jako v románu o alchymistovi, který hledal recept na věčnou lásku. Paní Loredana ukázala na prastaré dveře a my jsme se ocitli v historické výloze obchodu. Dá se říci jediné – byl to magický pocit! Cítili jsme obrovský obdiv vůči znalostem, které musí dobrý prodejce bylin, léčiv, kosmetiky a čajů mít, aby opravdu dokázal zákazníkům dobře poradit. Obchod má nádherné výlohy, v kterých je hrdě prezentována právě jihoitalská kosmetika Frais Monde. Uvnitř jsme našli snad všechny produkty z portfolia. Prý se nejlépe prodávají vůně White Musk, Red Rose, Almond a Lily of the Valley. Zdá se, že Italové mají snad stejný vkus na vůně jako Češi s tím rozdílem, že White Musk v Itálii používají naprosto běžně i muži. Paní Loredana pak prozradila, že sama používá růžovou řadu pro zralou pleť Pro Bio-Age, no a taky, že má 7 koček, které bezmezně miluje! 🙂

I když se nám nechtělo, museli jsme Janov opustit a vyrazit směrem do městečka Caravaggio. Úžasná paní Susanna zde má jednu ze svých erbosterií Cascina Arbarito. Už na první pohled je jasné, že tahle dáma miluje květiny, vůně, kosmetiku… a především růžovou barvu! V jejím obchodě jsou všude krásné dekorace, živé i umělé květiny, dárky, keramika… Zkrátka obchod paní Susanny je ideálním místem, pokud chcete potěšit sebe nebo svoje blízké. Hned vedle značky L´Occitane jsme našli i mnoho výrobků od Frais Monde. Příjemná paní majitelka nám prozradila, že do svého obchodu vše vybírá sama a výhradně jen to, co by si sama koupila. Její optimismus a radostná povaha se vznáší mezi regály, policemi a stolky, kde jsou vystaveny nádherné dárkové kazety. Představte si, že lásku ke květinám tato dáma objevila už v šesti letech, kdy si pořídila první kaktus do své sbírky!

Nechtělo se nám, ale čas utíkal mílovými kroky a my jsme museli vyrazit zpět do Milána. Tam jsme proběhli známou Galerii Viktora Emanuela a aspoň pár pohledů věnovali překrásné katedrále Duomo. Chtělo to chvilku klidu a osvěžení a pak už nás čekala pravá italská večeře ve skvělé restauraci  – Bruschetta al pomodoro a Spaghetti aglio, olio e peperoncini a nakonec Frutti di bosco – tedy lesní ovoce.

Naše krátké putování bylo u konce – Itálie nás ale inspirovala na dlouho dopředu. Nádherné vůně, skvělé jídlo, přírodní produkty a radost ze života byly všude kolem, a tak si ten krásný pocit budeme hýčkat v paměti!

Široké portfolio produktů najdete v parfumerii Elnino.cz www.parfemy-elnino.cz

 

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

TOPlist